Klikni glavom

Шта треба да знам о онлајн-игрицама?

Постоји много ствари о којима треба да водиш рачуна док играш онлајн-игре, рецимо с ким играш, ко су други играчи или о трошењу новца.

1. КОРИСНИЧКА ИМЕНА И ЛОЗИНКЕ

Већина онлајн-игрица и апликације, тражи да изабереш корисничко име и лозинку за свој налог.

Ево наших најбољих савјета за креирање сигурних и безбједних корисничких имена и лозинки:

  1. Немој стављати никакве личне податке у своје корисничко име. На примјер, твоје име, године или школу. Умјесто тога изабери надимак или неки други забаван назив из којег не може да се сазна ко си.
  2. Немој бирати „лаку“ лозинку. Једноставно је погодити лозинке као што су „12345“, „Пассворд123“ или лозинке састављене од твојих личних података. Ти значи да твој налог неће бити безбједан!
  3. Понашај се према својој лозинки као према својој четкици за зубе. То је само твоје, само је ти користиш. Нипошто је немој дијелити са пријатељима – чак и ако им вјерујеш.

2. ТРОШЕЊЕ НОВЦА

Да ли си знао да ти игре и апликације могу наплатити прави новац? Чак и ако побиједиш у игрици, могу ти наплатити додатне ставке или надоградњу.

Обрати пажњу на ове ријечи и знакове који би могли да значе да ће ти наплатити неку услугу:

  1. Купите сада
  2. £
  3. $
  4. Куповине у апликацији
  5. Куповине у игри

Може те збунити ако игре имају и сопствену верзију новца (као што су драгуљи или новчићи) које можеш зарадити док играш и користиш за добијање надоградњи.

Најважнија ствар коју треба запамтити је:

Ако некада ниси сигуран да ли ћеш трошити прави новац или не, разговарај са одраслом особом.

За неке људе који много играју игрице, трошење новца може бити интересантно, али треба размислити о неколико ствари.

  1. Да ли мораш да платиш да би играо? У већини игара плаћене ставке и надоградње нису обавезне. То значи да можеш играти игру без икаквог трошења новца!
  2. Колико заиста желиш да платиш? Неке надоградње су мале и не коштају много, али неке опције су много скупље.
  3. Да ли је вриједно тога? Размисли: ако играш игру неколико мјесеци, а онда се појави нешто ново или боље, шта ћеш са тим на шта си већ потрошио/потрошила новац?
  4. Чији новац трошиш? Да ли си питао/питала за дозволу? Ако користиш податке о банковном рачуну твојих родитеља или неког другог, онда то није твој новац и заиста је важно да прво тражиш њихову дозволу!

3. ПРЕВАРЕ И „ХАКОВАЊА“

Сви волимо онлајн-игре, али никако не волимо преваре и „хаковања“ који нам се могу десити док играмо.

Шта је „хаковање“?

Хаковање је када неко покуша да уђе на твој налог без твоје дозволе. Важно је запамтити да најбоља ствар коју можеш да урадиш како би спријечио да те неко „хакује“ јесте да своје податке за пријаву држиш безбједним и на сигурном – то значи да их не дијелиш са пријатељима или са неким другим!

Јесте ли чули за „фишинг“ (phishing)?

То је ситуација када неко покушава да добије твоје личне податке или податке за пријаву претварајући се да је нека компанија или особа од повјерења.

Један од облика „фишинга“ је када људи праве своје веб-странице које много личе на твоју омиљену игру. Намјера им је да те преваре и да добију твоје податке за пријаву које онда могу да користе за „хаковање“ твог налога.

Савјети

Увијек буди сигуран/сигурна да користиш податке за пријаву на налог (корисничко име и лозинку) на званичном сајту или у апликацији за игру коју желиш да играш.

Никада не дијели податке за пријаву са другим играчима, чак и ако обећавају неке предмете или кажу да ће ти помоћи да напредујеш.
Не кликај на везе које добијаш у порукама или коментарима. Не знаш од кога су и куда ће водити!

Нешто изгледа превише добро да би било истинито? Онда размисли о томе. Иза понуде бесплатних производа или новца може бити покушај да се добију твоји лични подаци.
Ако си забринут/забринута, узнемирен/узнемирена или збуњен/збуњена због нечега што се десило у игрици, никада није касно да разговараш са одраслом особом и потражиш помоћ.

4. ДРУГИ ИГРАЧИ

Играње игрица са пријатељима може бити сјајно и забавно, али понекад ти пријатељи могу да раде и говоре ствари које и нису тако лијепе.

  1. Ако играш са људима које не познајеш у стварном животу, запамти да не смијеш да дијелиш личне податке или детаље о себи. (нпр. гдје идеш у школу, гдје живиш или своје лозинке).
  2. Ако неко каже или уради било шта што те брине или узнемирава, обрати се одраслој особи за помоћ.
  3. Увјери се да знаш како да пријавиш и блокираш друге играче. То је начин да их зауставите ако крше правила или учествују у „троловању“ или малтретирању.

5. ЗАВИСНОСТ ОД ИГРИЦА

Игрице могу бити један од најбољих начина да се забавите на интернету, али некима могу постати права опсесија.

Да ли си се ти икада тако осјећао/осјећала у вези са својом омиљеном игром? Ово су знакови да сте помало зависни од онлајн-игара:

  1. Не могу да престанем да размишљам о томе
  2. Морам да је играм сваки дан
  3. То је заиста велики дио мог живота
  4. Мислим да сам зависник
  5. Понекад чак и сањам о томе

Запамти да увијек постоји нешто што можеш да урадиш ако превише размишљаш о игрицама:

  1. Разговарај са неким. Није необично да се тако осјећаш. Ако разговараш са неким о томе биће ти боље. Можда би могли да ти дају и неке корисне савјете!
  2. Прави редовне паузе. Ово ће твом мозгу пружити одмор од игрице и дати ти прилику да радиш нешто друго!
  3. Пронађи здраву равнотежу. Пробај да нађеш неке друге ствари у којима уживаш – можда неку „офлајн“ активност као што је спорт.
  4. Запамти – игре су дизајниране да буду забавне и узбудљиве и да нас натјерају да се враћамо по још. Али ти и твоја породица контролишете колико често и када играте.

6. ОГЛАШАВАЊЕ

Огласи су начини да ти компаније покажу неке друге веб-странице, апликације и ствари које можеш купити. „Онлајн“ огласи су обично дизајнирани да нас наведу да кликнемо на њих. Могу се појавити као искачући прозори, бочне траке или на цијелом екрану у апликацији.

Може бити досадно када видиш много реклама у игрици коју играш, али запамти ако је игра бесплатна, онда су то вјероватно рекламе које помажу компанији да заради новац да би наставила да ради.

Увијек је најбоље избјегавати кликање на огласе, јер не знаш гдје ће те одвести, али понекад их је тешко уочити.

Како уочити рекламе

Пази на све:

  1. изгледа другачије од игре
  2. ниси очекивао/очекивала да се појави
  3. „тјера“ те да кликнеш на њу („спинер“, интерактивни задатак или веза до другог сајта)

Савјети

Ако видиш оглас, покушај да избегнеш клик на њега. За неке видео-огласе ћеш можда морати да их пустиш до краја прије него што се вратиш у игру. За неке искачуће прозоре може бити мали „икс“ у углу који можеш користити да затвориш оглас.

Запамти:

Ако у огласу видиш нешто што је узнемирујуће или неприкладно, увијек реци одраслој особи одмах. Ако случајно кликнеш на оглас, не брини. Увијек можеш разговарати са одраслом особом и потражити помоћ. Ако игра има много реклама и смета ти, можда је вријеме да испробаш нову игру!

7. УЗРАСТ

Да ли си знао да су игре и апликације често доступне на основу година? То значи да мораш бити сигуран/сигурна да имаш довољно година да их купиш или играш!

Информације о узрасту су приказане на полеђини кутије игре, ако је купујеш у продавници, и треба да буду видљиве негдје на екрану ако је преузимаш.

Важно је запамтити да старосна граница постоји с разлогом – могу да буду застрашујуће, насилне или да приказују други садржај који је прикладан само за одрасле.

Савјети

Прво питај родитеље или некога ко се брине о теби за дозволу. Сви знамо да одрасли не знају увијек све о најновијим играма, па би можда било добро да им овако кажеш:

Желим да играм ову игру, али има старосну границу. Можеш ли ми помоћи да процијеним да ли је безбједно?

Запамти да само зато што је твоји пријатељи играју, не значи да и ти мораш. Сви можемо имати различите реакције на различите ствари – и могу постојати ствари које би тебе могле узнемирити или уплашити, а твоје пријатеље не. И сасвим је у реду да је не играш ако ти не одговара.

Подијели:

Вијести

Сличне вијести

Shopping Basket