Постоје посебни знакови, рекације твог тијела или околине, по којима можеш да препознаш да си предуго на интернету. Технолошки стручњаци не мисле да постоји иделана количина времена које можеш/смијеш да проводиш на интернету. Кажу да је важније да се фокусирамо и да то вријеме паметно искористимо.
Ипак, без обзира на то шта радиш док си „онлајн“ постоје одређене границе када више није разумно да будеш испред екрана. Проблем је што је ова граница различита за све.
1. ЗНАКОВИ ДА СИ ПРЕДУГО НА МРЕЖИ
- боли ме глава
- мој уређај се загријава прекомјерно
- на телевизору се појавило питање „Да ли и даље гледате?“
- осјећам се веома мрзовољно и игрица ми је досадна
- мути ми се пред очима, екран као да је замагљен
Постоји још велики број других знакова – свако ће имати своје.
2. ШТА ДА РАДИМ?
Ако примијетиш неке од ових знакова или си забринут/забринута због количине времена којег проводите на интернету, само запамти: кључ је у здравој равнотежи „онлајн“ и „офлајн“ активности.
То је помало као здрава исхрана – једеш много различитих врста хране да би помогао/помогла свом тијелу да остане здраво. Исто тако ти је неопходно и много различитих врста активности.
Вријеме које проводиш на мрежи требало би да буде само један мали дио твог дана заједно са другим активностима као што су одлазак у школу, једење, обављање домаћих задатака, бављење спортом, виђање са пријатељима, ћаскање са породицом и још много тога.
3. НАЈБОЉИ САВЈЕТИ
- заврши домаћу задаћу прије него што одеш на интернет
- не пуни уређаје у спаваћој соби преко ноћи
- не обећавај пријатељима да можеш бити на мрежи у исто вријеме када и они
- спусти уређаје док се пуне да би се и ти одморио
- планирај паузе од активности на интернету и придржавај их се
- ако имаш било каквих брига, обрати се одраслој особи од повјерења за помоћ