Klikni glavom

Родитељска контрола

Опције родитељске контроле или надзора су осмишљене да заштите дјецу од неприкладног садржаја на интернету, као што је порнографија или други садржај за одрасле.

Родитељска контрола се може користити на више начина, нпр. како бисте осигурали да Ваша дјеца приступају само оном садржају који је прикладан за њихов узраст, да бисте подесили вријеме коришћења или надгледали активности.

1. ГДЈЕ СЕ НАЛАЗЕ ОПЦИЈЕ ЗА РОДИТЕЉСКУ КОНТРОЛУ?

Постоје четири главна мјеста на којима можете пронаћи родитељски надзор, а може Вам бити корисно да подесите сљедеће:

  1. Интернет провајдер: можете да подесите филтере како бисте блокирали приступ неприкладном садржају на било ком уређају који се повезује на Ваш кућни „вајфај“.
  2. Мобилни оператер: филтери се често аутоматски постављају код потписивања уговора, посебно ако је корисник млађи од 18 година.
  3. Уређаји: многи уређаји имају подешавања родитељске контроле, на примјер, да би се ограничило трошење у апликацијама, смањило вријеме испред екрана или онемогућиле функције гео-локације.
  4. Услуге на мрежи: сајтови као што је „Јутјуб“ имају подешавања родитељског надзора како би се ограничио приступ неприкладном садржају.

2. ОДАКЛЕ ДА ПОЧНЕМ?

Одлучите шта је исправно за Вашу породицу. Када је у питању употреба технологије у вашој породици, стварање породичног споразума је одличан први корак. То ће Вам омогућити да разговарате о постављању граница. Важно је да се укључите у „онлајн“ свијет Вашег дјетета, тако што ћете их прво питати које су њихове омиљене веб странице/игре и зашто им се свиђају. Опције филтрирања које сте поставили такође се могу промијенити током времена, како Ваша дјеца постају старија и независнија, а мијења се и њихов начин коришћења уређаја.

3. РЕДОВНО ПРОВЈЕРАВАЈТЕ СВОЈА ПОДЕШАВАЊА

Како дјеца одрастају, могу научити како да онемогуће или заобиђу постојећи родитељски надзор. Разговарајте са својом дјецом од самог почетка о томе зашто постоје одређена подешавања и колико је важно да их поштују.

4. ПРУЖИТЕ СВОЈОЈ ДЈЕЦИ ВЈЕШТИНЕ КОЈЕ СУ ИМ ПОТРЕБНЕ

Морате бити свјесни да ниједна родитељска контрола или опција за филтрирање није 100% ефикасна. То је веома користан алат за побољшање квалитета Вашег „онлајн“ искуства, али, пошто не могу да понуде „потпуно“ рјешење, неопходно је разговарати са својом дјецом о њиховим „онлајн“ активностима – како би они сами знали шта да раде ако наиђу на неприкладан садржај . Давање стратегије прилагођене узрасту Вашег дјетета биће веома корисно за њега – нпр. од једноставног окретања таблета/телефона и одласка по одраслу особу, до пријављивања неприкладног садржаја.

5. БУДИТЕ СВЈЕСНИ ОГРАНИЧЕЊА

Ако имате родитељски надзор подешен на свом интернет-провајдеру, тј. на кућном „вајфају“, он неће радити кад употребљавате 3Г, 4Г или 5Г код куће. Слично томе, ако Ваше дијете оде код пријатеља гдје нема контроле, можда ће моћи да приступи неограниченом садржају. Због свега овога је важно едуковати своје дете о потенцијалним ризицима на интернету и успоставити правила у вези са локацијама које су прикладне или неприкладне за посјету. Искрени и отворени разговори су кључни, тако да ће заједнички рад на стварању „безбједног“ окружења код куће бити од непроцјењивог значаја.

Подијели:

Вијести

Сличне вијести

Shopping Basket